گروه Anonymous مدعی است که بانک مرکزی روسیه را هک کرده است


به این مطلب امتیاز دهید

هکر هایی که تحت عنوان Anonymous عمل می کنند ادعا می کنند که بیش از 35000 پرونده حساس را از بانک مرکزی روسیه به عنوان بخشی از جنگ سایبری آن علیه دولت روسیه به سرقت برده اند.

گروه هکری Anonymous ادعا می کند که بانک مرکزی روسیه را هک کرده است و تهدید می کند که بیش از 35000 پرونده را در 48 ساعت آینده منتشر خواهد کرد.

گروه Anonymous که24 مارس 2022 از طریق توییتر این هک را اعلام کرد، همچنین ادعا کرد که پرونده هایی را با “توافقنامه های مخفی” به دست آورده است، اگرچه تعداد و ماهیت دقیق توافقنامه ها نامشخص است.

این گروه قبلاً پس از تهاجم غیرقانونی ولادیمیر پوتین به اوکراین در 24 فوریه، یک “جنگ سایبری” علیه روسیه اعلام کرده بود و قبلاً مسئولیت تعدادی از حملات سایبری انجام شده علیه دولت روسیه را بر عهده گرفته بود.

این موارد شامل هک کانال‌های تلویزیون دولتی روسیه در 26 فوریه برای پخش محتوای طرفدار اوکراین و همچنین حملات منع سرویس (DDoS) به وب‌سایت‌های رسمی دولت روسیه، از جمله سایت‌های Kremlin و وزارت دفاع آن است.

این گروه همچنین در 15 مارس مدعی شد که حملات سایبری را علیه FSB، سرویس اطلاعاتی و امنیتی روسیه انجام داده است و در همان روز مکاتبات خصوصی فاش شده ای را منتشر کرد که ادعا می کرد بین پوتین و وزیر دفاع روسیه Sergei Shoigu بوده است که در آن برنامه هایی برای کاهش و فروش جنگل های اوکراین مشخص شده است.

گروه Anonymous همچنین اقدام به هک کردن شرکت های خصوصی که در روسیه مشغول کار هستند کرده است و در 22 مارس از هک غول مواد غذایی Nestle خبر داد و پس از آن نمونه ای از 10 گیگابایت از داده های حساس حاوی اطلاعات بیش از 50000 مشتری تجاری را فاش کرد.

یک روز بعد، توییتی را با ده‌ها لوگوی شرکتی، در توییتر منتشر کرد با عنوان «زمان شما رو به اتمام است».

جناب Jamie Collier ، مشاور شرکت امنیت سایبری ایالات متحده Mandiant، در پایان فوریه به Guardian گفت که سازماندهی Anonymous به عنوان یک گروه غیررسمی، نسبت دادن حملات به این گروه را دشوار کرده است.

ارتباط مستقیم این فعالیت به Anonymous ممکن است دشوار باشد، زیرا نهادهای هدف احتمالاً تمایلی به انتشار داده‌های فنی مرتبط ندارند. با این حال، مجموعه Anonymous سابقه انجام این نوع فعالیت ها را دارد و بسیار با توانایی های آنها مطابقت دارد.

معاون سرویس دولتی ارتباطات ویژه اوکراین Victor Zhora، گفت که اگرچه او معمولاً هک به سبک Anonymous را تایید نمیکند، اما جنگ وضعیت را تغییر داده است.

ما از هیچ گونه فعالیت غیرقانونی در فضای سایبری استقبال نمی کنیم. ما معتقدیم که هر بخشی باید پاسخگوی عملکرد خود باشد. اما نظم جهانی در 24 فوریه تغییر کرد. ما اینجا در اوکراین حکومت نظامی داریم و من فکر نمی‌کنم پایبندی به اصول اخلاقی کارساز باشد، زیرا دشمن ما هیچ اصولی ندارد.»

خود دولت اوکراین همچنین یک ارتش داوطلبانه فناوری اطلاعات برای انجام حملات سایبری علیه اهداف روسیه، از جمله مشاغل و ارگان های دولتی ایجاد کرده است.

 Zhora در مورد داوطلبان سایبری گفت که در حال حاضر هیچ حمله ای به شبکه های کامپیوتری غیرنظامی انجام نمی شود: «ما آن را مقاومت سایبری می نامیم و هر کاری که ممکن است برای محافظت از سرزمین و فضای سایبری خود انجام می دهیم. ما در تلاش هستیم تا از شبکه های خود محافظت کنیم و متجاوزان از اقدامات خود در فضای سایبری و در سرزمین اوکراین احساس ناراحتی کنند.

“این متخصصان سایبری اهداف غیرنظامی را هدف قرار نمی دهند، آنها اهداف نظامی و دولتی را هدف قرار می دهند.”

ادعاهای  گروه Anonymous مبنی بر اینکه Nestlé را به تلافی حمله به اوکراین هک کرده است، رد شده است. غول مواد غذایی سوئیسی گفته است که افشای 10 گیگابایتی از داده هایش که این هفته به صورت آنلاین ظاهر شد، در جریان تست های داخلی یک وب سایت B2B رخ داده است.

مجموعه قابل توجهی از داده‌هایی که در اینترنت ظاهر شد شامل مجموعه‌ای از ایمیل‌ها و گذرواژه‌ها به همراه اطلاعات مربوط به مشتریان بود. با این حال، Nestlé از آن زمان ادعا کرده است که داده ها واقعا واقعی نیستند و معتقد است که اطلاعات به طور اتفاقی از طریق یکی از وب سایت های شرکتی خود در طول تست به بیرون درز کرده است.

تحلیلگرانی که توانسته‌اند داده‌ها را دقیق‌تر بررسی کنند، از ادعاهای Nestlé حمایت کرده‌اند، زیرا بسیاری از محتوا برای هیچ‌کس کاربرد چندانی ندارد.

گروه Anonymous به دنبال تصمیم آن برای ادامه فروش اطلاعات در روسیه در طول جنگ جاری با اوکراین، این شرکت را هدف قرار داده است. با این حال، Nestlé از آن زمان اعلام کرده است که فعالیت های خود را در روسیه کاهش می دهد و شکلات تخته ای و غذای حیوانات خانگی را از قفسه های خرده فروشی ها خارج می کند.

در همین حال، Anyonymous به تلاش های خود برای هک کردن زیرساخت های فناوری اطلاعات روسیه ادامه می دهد. در واقع، از آن زمان مدعی شده است که به بانک مرکزی روسیه نفوذ کرده است و این خبر را اوایل روز های گذشته از طریق توییتر منتشر کرده است، هرچند هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

 

در توئیت آمده است:

در جاهای دیگر، Anonymous در حال تعقیب شرکت‌هایی است که به اداره امور خود در روسیه ادامه می‌دهند، در حالی که بسیاری از آنها، از جمله استارباکس و مرسدس بنز، قبلاً در پی درگیری با اوکراین از کشور خارج شده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.