روسیه عوامل مرتبط با باج افزار REvil را دستگیر کرد


5/5 - (1 امتیاز)

در اقدامی بی سابقه، سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB)، آژانس امنیتی اصلی این کشور، روز جمعه فاش کرد که چندین عضو وابسته به باج افزار مشهور REvil را دستگیر کرده و عملیات آن را خنثی کرده است.

عملیاتی غافلگیرانه، که گفته شد به درخواست مقامات آمریکایی انجام شد، باعث شده که پلیس به 25 آدرس در شهرهای مسکو، سن پترزبورگ، لنینگراد و مناطقی از لیپتسک که متعلق به 14 عضو مظنون بود، یورش ببرد.

FSB در بیانیه ای اعلام کرد: «به منظور اجرای اهداف، این افراد نرم افزارهای مخرب را توسعه دادند که اقدام به سرقت وجوه از حساب های بانکی اتباع خارجی کرده و پول نقد آنها را از طریق خرید کالاهای گران قیمت از طریق اینترنت سازماندهی میکردند.

علاوه بر این، FSB بیش از 426 میلیون روبل، از جمله ارزهای دیجیتال، 600،000 دلار، 500،000 یورو، و همچنین تجهیزات کامپیوتری، کیف پول های رمزنگاری شده مورد استفاده برای ارتکاب جرم و 20 خودروی لوکس را که با پولی که از راه های غیرقانونی به دست آمده بود، توقیف کرد.

REvil یکی از فعال‌ ترین گروه‌ های باج‌افزار در سال گذشته است که مسئولیت حملات بر علیه JBS و Kaseya را بر عهده گرفت
. دولت ایالات متحده به رویترز گفت که یکی از افراد دستگیر شده نیز در پشت حمله باج افزار به Colonial Pipeline در ماه مه 2021 بوده است و یک بار دیگر ارتباط REvil با گروه دوم به نام DarkSide را تایید کرد.

باج افزار REvil

این گروه در اکتبر 2021 پس از مداخله ایالات متحده برای از کار انداختن سرورهای دارک وب این بد افزار ، فروشگاه خود را به طور رسمی تعطیل کرد. ماه بعد، مقامات مجری قانون دستگیری هفت نفر را به عنوان هم دست در این گروه باج‌ افزار اعلام کردند، در این میان ایالات متحده حتی یک شهروند اوکراینی 22 ساله مرتبط با باج‌ افزار را به دلیل سازماندهی حمله باج‌ افزار Kaseya متهم کرد.

همه بازداشت شدگان به “پولشویی” متهم شده اند که مجازات آن تا شش سال زندان است. نام مظنونان ذکر نشده است، اما رویترز خاطرنشان کرد که دادگاه مسکو دو تن از این افراد را به نام های رومن مورومسکی و آندری بسونوف شناسایی کرده است.

این سرکوب همچنین در حالی صورت می‌ گیرد که گروه های هکری مرتبط با سرویس‌ های مخفی روسیه بسیاری از زیرساخت‌ های دیجیتالی دولت اوکراین را فلج کرده‌ اند و علاوه بر این اقدامات برخی از حملات شامل پیام‌ هایی مبنی بر افشای اطلاعات شخصی افراد و پاک کردن اطلاعات کل سرور است.

هنوز مشخص نیست که دستگیری‌ ها چه تأثیری بر اکوسیستم باج‌ افزار ها خواهد گذاشت، ولی علی‌ رغم اقدامات زیاد مجری قانون، به دلیل تمایل روسیه به چشم پوشی کردن در هنگام پناه دادن به مجرمان سایبری در جهان، دنیای باج افزار به رشد خود ادامه داده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.