پگاسوس، هکر آخرین ورژن IOS با دریافت یک IMessage


به این مطلب امتیاز دهید

نرم افزار جاسوسی به شدت خطرناک “پگاسوس” Pegasus نرم افزار هک – یا نرم افزارهای جاسوسی است که توسط شرکت اسرائیلی NSO Group تولید، بازاریابی و به دولت های سراسر دنیا لایسنس می دهد، پگاسوس این قابلیت را دارد که میلیاردها تلفن را که از سیستم عامل های iOS یا Android استفاده می کنند آلوده کند. این نرم افزار شاید قدرتمندترین قطعه جاسوسی است که تاکنون تولید شده است – مطمئناً توسط یک شرکت خصوصی. به محض اینکه به تلفن شما منتقل شد، بدون اینکه متوجه شوید ، می تواند آن را به یک دستگاه نظارت 24 ساعته تبدیل کند. این جاسوس افزار می تواند پیام هایی را که می فرستید یا دریافت می کنید ، عکس و تماس های شما را ضبط کند. ممکن است به طور مخفیانه از طریق دوربین تلفن از شما فیلم برداری کند یا میکروفن را برای ضبط مکالمات شما فعال کند. می تواند به طور بالقوه مشخص کند که کجا هستید ، کجا بوده اید و چه کسی را ملاقات کرده اید.

اولین نسخه از پگاسوس کشف شده ، که در سال 2016 توسط محققان ضبط شد ، تلفن ها را از طریق آنچه فیشینگ نیزه نامیده می شود آلوده می کند – پیام های متنی یا ایمیل هایی که هدف را فریب می دهند تا بر روی یک لینک مخرب کلیک کند.

از آن زمان قابلیت های حمله NSO پیشرفته تر شده است. دسترسی پگاسوس را می توان از طریق حملات موسوم به “کلیک صفر” ، که برای موفقیت نیازی به تعامل مالک تلفن ندارند ، به دست آورد.

این موارد معمولاً از آسیب پذیری های “روز صفر” استفاده می کنند ، این اشکالات یا اشکالاتی در یک سیستم عامل است که سازنده تلفن همراه هنوز از آنها اطلاع ندارد و بنابراین قادر به رفع آنها نیست.

در سال 2019 WhatsApp نشان داد که از نرم افزار NSO برای استفاده از آسیب پذیری روز صفر از بیش از 1400 تلفن بدافزار استفاده شده است.

به سادگی با قرار دادن تماس WhatsApp با یک دستگاه هدف ، کد مخرب Pegasus می تواند بر روی تلفن نصب شود ، حتی اگر هدف هرگز به تماس پاسخ ندهد.

اخیراً NSO بهره برداری از آسیب پذیری ها را در نرم افزار iMessage اپل آغاز کرده و به آن امکان دسترسی به صدها میلیون آیفون را داده است.

اپل می گوید برای جلوگیری از چنین حملاتی به طور مداوم نرم افزار خود را به روز می کند.

اندروید هم مثل IOS آسیب پذیری های زیادی دارد اما گوگل با تیمی که گروه های تهدید را دائما ردیابی میکند توانسته است تا کنون 4000 اخطار در مورد اقدام به نفوذ را برای کاربران خود ارسال کند.

به‌دنبال انتشار گزارش تحقیقی شماری از رسانه‌ های عمده غربی در این زمینه که یک نرم‌ افزار جاسوسی اسرائیلی امکان تعقیب و تجسس از حدود ۵۰ هزار فعال مدنی، روزنامه‌ نگار و وکیل را برای دولت‌ ها فراهم کرده، کمیسر اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۸ تیر، گفت این گزارش باید تأیید شود اما اگر چنین باشد، «کاملاً غیرقابل قبول است».

۱۷ نهاد عمده رسانه‌ ای، روز یکشنبه، ۲۷ تیر، نتایج تحقیقی را منتشر کردند که نشان می‌ دهد نرم‌ افزار جاسوسی «پگاسوس»، ساخت شرکت اسرائیلی از سوی دولت‌ ها برای هک تلفن همراه و رایانه دست‌کم ۵۰ هزار روزنامه‌ نگار، فعال حقوق بشری و وکیل به کار رفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.