دوره آموزشی Network Plus | جلسه سوم


5/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه سوم از دوره آموزشی Network Plus.

Topology شبکه:

توپولوژی و یا به فارسی همبندی، به معنای چگونگی پیکربندی و ایجاد اتصالات، بین دستگاه های یک شبکه می باشد. به هر ابزار متصل به شبکه گره یا Node گفته می شود.

انواع Topology های شبکه:

  1. خطی(Bus)
  2. حلقوی (Ring)
  3. ستاره ای (Star)
  4. مش(Mesh)
  5. درختی(Tree)
  6. ترکیبی (Hybrid)

انواع توپولوژی های شبکهتوپولوژی Bus: شبکه ای که از همبندی گذرگاهی استفاده می کند معمولا دارای یک کابل واحد و بلند بوده که دستگاه های مختلف شبکه به آن متصل هستند و در هر واحد زمانی تنها یک رایانه امکان ارسال اطلاعات را دارد. در این روش کلیه رایانه های متصل به خط، اطلاعات ارسال شده را دریافت می کنند ولی تنها رایانه ای که آدرس مقصد بسته داده که متعلق به او است این اطلاعات را ذخیره می نماید و بقیه رایانه ها از بسته صرف نظر می گشتند. راه اندازی آن آسان است و به این منظور از یک رشته کابل کواکسیال استفاده می شود و هر سیستم به کمک یک کانکتور به شبکه متصل می شود. جهت جلوگیری از انعکاس با Bouncing که باعث اشغالی خط می شود، ابتدا و انتهای شبکه با ترمیناتور بسته می شود. اما نگهداری از أن با مشکلاتی همچون خطایابی مشکل همراه است به همین دلیل تقريبا منسوخ شده است.

توپولوژی BUS

توپولوژی Ring: کلیه رایانه ها به گونه ای به یکدیگر متصل هستند که مجموعه آنها یک حلقه را تشکیل می دهد. همیشه یک بسته کوچک با نام نشانه (Token) در داخل شبکه از یک رایانه به دیگری می رود، زمانی که یک رایانه اطلاعاتی جهت ارسال دارد، نشانه را در اختیار گرفته و از چرخش آن داخل شبکه جلوگیری می کند، تا زمانیکه نشانه توسط یک رایانه نگه داشته شده باشد، تمام رایانه های شبکه پذیرای اطلاعاتی خواهند بود که رایانه مالک نشانه ارسال می کند. معایب این نوع توپولوژی این است که اگر قسمتی از کابل اصلی به هر علتی آسیب ببیند کل شبکه از کار می افتد و عیب یابی آن بسیار وقت گیر می باشد. از مزایای آن می توان به کم هزینه بودن و سادگی شبکه اشاره کرد.

توپولوژی Star: در این نوع همبندی کليه رایانه ها به یک کنترل کننده مرکزی به نام Hub متصل می شوند و هرگاه رایانه ای بخواهد با رایانه دیگری تبادل اطلاعات کند رایانه مبدا اطلاعات را به Hub ارسال نموده و اطلاعات از طریق آن به رایانه مقصد انتقال می یاید. مزایا این توپولوژی امنیت آن است که به دلیل وجود کنترل مرکزی در این توپولوژی است و همینطور از کار افتادن یک نود باعث از کار افتادن کل شبکه نمی شود (برخلاف دو توپولوژی) قبلی و همچنین عیب یابی آن راحت تر است.

توپولوزی Star

توپولوژی Mesh: در این آرایش شبکه نظم مشخصی نداشته و هر یک از رایانه ها به یک یا چند رایانه دیگر متصل شده اند. این آرایش در واقع نسخه ناقص آرایش اتصال کامل است. لذا هزینه و پیچیدگی کمتری نسبت به روش مذکور دارد. از معایب این توپولوژی می توان به پیچیدگی و هزینهای بالای آن اشاره کرد و چون شبکه گسترده است عیب یابی آن هم تست سخت می باشد. مزایای این توپولوزی این است که اگر قسمتی از کابل قطع شود کل شبکه از کار نمی افتد و انتقال اطلاعات به صورت دو به دو می باشد یعنی تمامی کامپیوترها بدون اینکه شبکه مشغول شود می تواند به یک دیگر اطلاعات ارسال و دریافت کنند. همچنين توپولوژی Mesh را در شکل کامل تری به نام “اتصال کامل” داریم که در این آرایش تمام رایانه های شبکه مستقیما به همدیگر متصل هستند. عمده ترین اشکال این روش پیچیدگی و هزینه بالای این اتصالات است. مزیت این روش ارسال سریع و بی واسطه اطلاعات از هر رایانه به رایانه دیگر می باشد.

توپولوژی Mesh

توپولوژی ترکیبی (Hybrid): آرایش ترکیبی نوعی از آرایش های شبکه است که از همبندی یک یا چند شبکه با آرایش های فیزیکی متفاوت و با همبندی چندین شبکه که دارای آرایش فیزیکی یکسان است به وجود می آید و آرایش فیزیکی شبکه حاصل مشابه آرایش فیزیکی شبکه های اولیه نمی باشد (مثلا آرایش فیزیکی شبکه ای که از همبندی چندین شبکه براساس آرایش فیزیکی Star به دست می آید ممکن است با  توجه به نحوه اتصال شبکه ها به صورت ترکیبی از آرایش های Star و BUS یا Star و Hybrid باشد در حالی که اگر چندین شبکه با آرایش خطی توزیع شده به یکدیگر متصل گردند شبکه حاصل آرایش خطی توزیع شده را به خود خواهد گرفت) این توپولوژی ترکیبی است از چند شیکه با تویولوژی متفاوت که توسط یک کابل اصلی بنام Backbone ستون فقرات) به یکدیگر مرتبط شده اند. توسط یک پل ارتباطی به نام Bridge به کابل Backbone متصل می شود

توپولوژی Hybrid

پایان جلسه سوم از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.