دوره آموزشی Network Plus | جلسه ششم


5/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه ششم از دوره آموزشی Network Plus.

وقتی که شما به شبکه اینترنت متصل می شوید و یا حتی اگر در یک شبکه داخلی کوچک نیز هستید برای برقراری ارتباط و تبادل داده در پکت های خود باید مشخص کنید که فرستنده و گیرنده چه کسانی هستند همانند اینکه بخواهیم یک نامه را پست کنیم، در شبکه نیز به همین شکل باید ادرس مبدا و مقصد مشخص شود تا تبادل داده ای صورت بگیرد.

معرفی آدرس IPV4:

ادرس IP در شبکه اینترنت منحصر بفرد است یعنی هم زمان دو کاربر که در شبکه اینترنت هستند نمی توانند در IP مشابه داشته باشند یا در شبکه داخلی نیز همینطور است. IP مخفف Internet Protocol می باشد، یک ادرس ۳۲ بیتی که از ۴ قسمت تشکیل شده است که مسلما هر قسمت ۸ بیت می باشد. در هر یک از این ۴ قسمت می توانیم عددی بین ۰ تا ۲۵۵ قرار دهیم. همچنین آدرس IP را به ۲ بخش تقسیم می کنیم، قسمت اول که بر اساس کلاس می تواند ۱ بخش اول، ۲ بخش اول یا ۳ بخش ابتدایی باشد را Net ID می نامیم که مشخص کننده Network می باشد و در یک رنج شبکه ثابت است و باقی مانده را نیز Host ID می نامیم که در هر کلاینت تغییر می کند. IP ها توسط ICANN مدیریت می شوند، همان سازمانی که وظیفه ثبت دامنه های اینترنتی را نیز بر عهده دارد.

معرفی Host ID و Network ID

از روی IP می توان متوجه شد که کاربر فعلی که آنلاین است از کدام کشور و شهر می باشد و یا از چه ISP سرویس اینترنت دارد.
در شبکه اینترنت به ۲ دو روش می توانید IP داشته باشید، IP ثابت (IP Static) یا IP متغیر (IP Dynamic) و معمولا برای استفاده هایی چون ست کردن یک IP برای یک سرور (مثل سرور فایل) و دسترسی در اینترنت به آن و یا IP برای دوربین های مداربسته (IP Cam) و دسترس از طریق اینترنت به آن و سایر استفاده های مشابه از IP ثابت استفاده می شود ولی در حالت عادی که یک کاربر به اینترنت متصل می شود IP داینامیک دارد یعنی با هر بار اتصال Host ID متفاوتی را خواهد داشت.

کلاس بندی IP ها:

کلاس بندی IP ها

اگر بخش اول IP عددی بین ۱ تا ۱۲۶ باشد، می شود کلاس A و Network ID نیز همان بخش اول محسوب می شود. Subnetmask (که جلوتر توزیح داده خواهد شد) نیز به صورت 255.0.0.0 خواهد بود.
مثال: آدرس 121.223.1.1 یک IP در کلاس A می باشد. این آدرس IP قادر است به راحتی با شبکه خود یعنی IP های 121 در ساب نت 255.0.0.0 ارتباط برقرار کند به عنوان مثال با 121.223.1.2 بدون نیاز به عملیات Routing یا مسیریایی می تواند ارتباط بر قرار کند ولی برای برقراری ارتباط با IP ها(یا شبکه) خارج از Range خود نیاز به مسیریابی دارد. در IP بالا NET ID برابر با 121 که به شکل 121.0.0.0 نمایش داده می شود می باشد و Host ID هم ۳ بخش اخر 0.0.0 می باشد.

  • اگر عدد اول بین 128 تا 191 باشد، کلاس IP ما B می شود و ۲ قسمت اول می شود Net ID و ماباقی مانند قبل Host ID می باشد.
  • اگر عدد اول بین 192 تا 323 باشد، در کلاس C قرار داریم و ۳ قسمت اول Net ID محسوب می شود.
  • اگر عدد اول بین ۲۲۴ تا ۲۳۹ باشد، در کلاس D قرار داریم که از این کلاس برای انجام Multicast استفاده می شود.

اما شاید بگویید چرا عدد ۱۲۷ در این دسته بندی جای نگرفته است. دلیل آن نیز این است که از ۱۲۷ برای تست کارت شبکه یا اصطلاحا برای Loopback استفاده می شود. می توانید آدرس 127.0.0.1 را از طريق CMD پینگ کنید، اگر پینگ داد متوجه می شوید که کارت شبکه شما به درستی کار می کند، در واقع کارت شبکه خود را پینگ می کند.

پایان جلسه ششم از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.