دوره آموزشی Network Plus | جلسه دوم


1/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه دوم از دوره آموزشی Network Plus.

فیبر نوری (Optical Fiber):

فیبر نوری رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است، در واقع تارهای شیشه ای بوده که ضخامت هر یک از تارها برابر تار موی انسان است که می تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل های معمولی می باشد، با فیبر نوری می توان داده های تصویر، صوت و داده های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.

یک مثال واضح از نحوه عملکرد فیبر نوری:

اگر در یک راه رو بزرگ و مستقیم چراغ قوه ای را روشن نماییم، با توجه به عدم وجود خم و یا بیچ در راه رو، محدوده مورد نظر روشن می شود ولی اگر راهروی فوق دارای خم و یا پیچ باشد، در این حالت باید از یک آینه در محل بیچ راهرو استفاده کرد تا باعث انعکاس نور در راهرو گردد. و در صورتیکه راه روی فوق دارای پیچ های زیادی باشد، در چنین حالتی بایست از آیینه های متعددی استفاده کرد. بدین ترتیب تور تابانده شده توسط چراغ قوه از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت کرده و طول مسیر راه رو را روشن خواهد کرد. عملیات فوق مشابه آن چیزی است که در فیبر نوری انجام می گیرد. تور در کابل فیبر نوری از طریق هسته (نظیر راه روی مثال) و توسط جهش های پیوسته با توجه به سطح آبکاری شده Cladding (مشابه دیوارهای شیشه ای مثال) حرکت می کند و چون سطح آبکاری شده، قادر به جذب نور موجود در هسته نمی باشد، نور قادر به حرکت در مسافت های طولانی می باشد. اما گاهی بدلیل خالص نبودن شیشه، برخی از سیگنال های نوری دچار نوعی تضعیف در طول هسته می شوند که این تضعیف به درجه خلوص شیشه و طول موج تور انتقالی بستگی دارد. مثلا اگر طول موج ۱۳۰۰ | نانومتر باشد، بین ۵۰ تا ۶۰ درصد در هر کیلومتر تضعیف می شود و موج با طول ۱۵۵۰ نانومتر بیش از ۵۰ درصد در هر کیلومتر تضعیف می شود.)

بخش های فیبر نوری:

  1. روکش (Cladding): این بخش نیز از جنس شیشه و یا پلاستیک است اما با ضریب شکنندگی متفاوتی با جنس بکار گرفته شده در Core. به این خاطر ضریب شکنندگی آن متفاوت است که پرتوهای موجود در Core از آن خارج نشوند و با برخورد به Cladding دوباره به سمت Core هدایت شوند.
  2. هسته (Core): این بخش که در مرکز فیبر قرار دارد از جنس یک ماده بی نهایت شفاف شينه ای و یا پلاستیکی تشکیل شده که پرتوهای نور در آن جریان می یابند.
  3. بافر رویه (Buffer Coating): در مقابل رطوبت و عوامل خارجی از هسته محافظت می کندتشریح فیبر نوری

مزایای استفاده از فیبر نوری:

قیمت ارزان تر، ظرفیت بالاتر، برخلاف سیم های مسی در اینجا دیگر تداخل الكترومغناطیسی نخواهیم داشت در واقع همان تویز را دیگر نداریم، مصرف پایین برق، همچنین با عدم وجود الکتریسیته در فیبر از آتش سوزی نیز جلوگیری می شود، وزن سبکتر، پشتیبانی از فاصله های طولانی، امنیت بالا چون از کابل های مسی امکان انشعاب گرفتن وجود داشت ولی از نور دیگر وجود ندارد.

رنگبندی کابل شبکه و سوکت زنی در Cross یا Straight:

به طور کلی دو نوع کابل در شبکه های کامپیوتری استفاده میشود. نوع اول کابلی است که برای ارتباط یک پایانه و سوئیچ یا هاب به کار میرود که به این نوع کابل مستقیم یا Straight گویند یعنی ترتیب چیدن کابل ها در ۲ سر کابل کاملا شبیه هم است (فرضا بین سبز به سبز آن طرف می رود).

نوع دوم کابلی است که برای ارتباط دو پایانه مانند دو کامپیوتر به کار میرود که به این نوع کابل Cross گویند.

در رنگ بندی و سوکت زنی کابل های شبکه از دو کلاس با دو استاندارد T568 A و T568 E استفاده می شود. به شکل زیر توجه کنید تا رنگ بندی و این کلاس ها آشنا شوید.

رنگ بندی کابل شبکه و سوکت زنی

پایان جلسه دوم از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.