دوره آموزشی Network Plus | جلسه چهارم


5/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه چهارم از دوره آموزشی Network Plus.

انواع روش های دسترسی به شبکه – Access Method:

برای دسترسی به مدیا شبکه سه روش وجود دارد، که در زیر توزیح داده می شود:

  • Carrier Sense Multiple Access With Collision Avoidance) CSMA/CA): این روش که ترجمه فارسی آن می شود “دسترسی چندگانه با قابلیت شنود سیگنال حامل پیشگیری از تصادم” به این شکل می باشد که نودی که قصد ارسال اطلاعات دارد باید مدت زمان مشخصی را به کانال گوش دهد و تشخیص دهد که آیا نود دیگری در حال ارسال اطلاعات و یا قصد ارسال اطلاعات بر روی کانال را دارد یا خیر. اگر کانال “آزاد” باشد، سپس نود اجازه می یابد تا فرایند ارسال را آغاز کند. اما اگر کانال “مشغول” باشد، یعنی یک نود دیگر در حال ارسال اطلاعات روی رسانه انتقال باشد نود مذکور یک زمان تصادفی در نظر میگیرد و صبر می کند تا رسانه انتقال آزاد شود. به محض اینکه مبادله اطلاعات آغاز شد، باز این امکان وجود دارد که ارسال واقعی اطلاعات رخ ندهد، چرا که شاید دو نود یا چندین نود دقیقا بطور همزمان تشخیص دهند که رسانه آزاد و شروع به ارسال انتقال کنند سپس تصادم یا Collision رخ دهد. پیشگیری از تصادم (Collision)، برای بهبود کارایی CSMA مورد استفاده قرار می گیرد. روش کار بدین صورت است که اگر نودی در حال ارسال اطلاعات باشد، نود دیگر اجازه ارسال نخواهد داشت، بنابراین با این کار احتمال تصادم به حداقل می رسد. اگر Collision رخ دهد یک سیگنال بنام Jam Signal به تمام نود ها ارسال می شود و به اینگونه اطلاع رسانی می شود و مجدد همه نود ها یک زمان Random را صبر می کنند. CSMA/CA در طیف فرکانس رادیویی و شبکه های با سیم استفاده می شود.

CSMA/CA

  • Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection) CDMA/CD): در این روش اگر یکت برای ارسال آماده باشد به مرحله بعد می رود یعنی که آیا رسانه انتقال آزاد است یا خیر، اگر آزاد نبود تا زمان آزاد شدن رسانه انتقال صبر می کند و سپس عملیات ارسال آغاز می شود. در صورتی که Collision رخ دهد توسط Jam Signal به کلاینت ها اطلاع رسانی می شود و همگی به مدت زمان Random صبر می کنند اگر بخواهیم یک مثال در دنیای واقعی بزنیم فرض کنید در یک جمع نشسته اید و در حال بحث و گفتگو هستید، پس از اینکه صحبت یک نفر به پایان رسید نفر بعدی می تواند صحبت کند ولی اگر وقتی صحبت به پایان رسید بر حسب اتفاق دو نفر همزمان صحبت کنند ناگهان هر دو مکس می کنند و در نهایت یک نفر شروع به صحبت می کند. این بازه مکس کردن کاملا Random است.

 

  • Token Passing: این روش که به فارسی به آن عبور نشانه می گویند به این شکل است که در یک رسانه انتقال کابل بکتی به نام Token بصورت حلقوی می چرخد و هر سیستمی که بخواهد داده هایی را ارسال کنند باید منتظر این نشانه آزاد باشد. وقتی که نشانه آزاد باشد کلاینت قادر به ارسال اطلاعات می باشد ولی اگر در حال استفاده باشد خیر. برخلاف دو روش قبل در این روش نه رقابتی برای دسترسی به رسانه ی انتقال وجود دارد و نه برخورد با Collision وجود دارد. همچنین دیگر زمانی اتلاف نمی شود برای دسترسی به رسانه انتقال

پایان جلسه چهارم از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.