دوره آموزشی Network Plus | جلسه اول


1/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه اول از دوره آموزشی Network Plus.

انواع شبکه ها:

شبکه ها از نظر وسعت و مقیاس جغرافیایی به به دسته Wan ،LAN و Man دسته بندی می شوند.

  1. شبکه های محلی یا Local Area Network) LAN): این شبکه ها یک محدوده جغرافیایی کوچک همانند یک خانه، اداره یا یک ساختمان و با چند ساختمان را پوشش می دهد. مزیت های آن نیز سرعت انتقال بالاتر و عدم نیاز به اجاره خطوط مخابراتی می باشد و عیب آن نیز محدود کم تحت پوشش می باشد.
  2. شبکه های گسترده یا Wide Area Network) Wan): این نوع شبکه ها مقیاس جغرافیایی وسیعی را پوشش می دهند. بعنوان مثال یک کشور با یک قاره، در واقع شبکه ون همان شبکه اینترنت می باشد.
    شبکه های گسترده برای اتصال شبکه های محلی با دیگر انواع شبکه به یکدیگر استفاده می شوند. بنابراین کاربران و رایانه های یک مکان می توانند با کاربران و رایانه هایی در مکان های دیگر در ارتباط باشند.
  3. شبکه های کلان شهری با Metropolitan Area Network) Man): این نوع شبکه ها شبکه های رایانه ای بزرگی می باشند که از نظر وسعت جغرافیایی معمولا در سطح یک شهر راه اندازی می شوند و معمولا زیرساخت آنها بر اساس وایرلس و یا فیبرنوری می باشد. اغلب از این شبکه ها استفاده می شود تا بر بستر مناسب شبکه های محلی بهم متصل شوند.

[su_note note_color=”#0ea400″]نکته: در دسته بندی های شبکه انواعی دیگری را نیز داریم مثل Pan و Can که در دسته بندی اصلی به سه نوع شبکه اصلی اشاره کردیم[/su_note]

معرفی انواع کابل های شبکه – Network Cable’s 

در اغلب کابل های شبکه (Ethernet)، با افزایش مسافت سیگنال ها افت پیدا می کنند. همچنین نوع کابلی که استفاده می شود، بر سرعت و اتصال شبکه تاثیر بسزایی دارد؛ از این رو مهم است که برای هر کاربرد خاص، کابل مناسبی انتخاب شود انتخاب یک کابل شبکه مناسب به نوع شبکه، سرعت، مسافت، تاحیه پوشش داده شده و عملکرد کابل وابسته است. در شبکه های کامپیوتری رسانه اصلی انتقال کابل ها می باشند. در شبکه ما سه نوع کابل داریم:

کابل های هم محور یا کواکسیال (Coaxial): در واقع شما این کابل ها را بسیار دیده اید؟ همان کابل های آنتن تلوزیون می باشند. از این نوع کابل ها در شبکه های نوع Bus استفاده می شد. برای وصل کردن این کابل ها به کارت شبکه از کانکتور های BNC و T connector استفاده می شود.

کابل های Coaxial

کابل های RG-45) LAN): اینها همان کابل های رایج شبکه Ethernet می باشند، کابل های زوج های بهم تابیده که دارای ۴ زوج سیم می باشند و به دو دسته UTP بدون محافظ و STP با محافظ. به طور رایج و انچه که از قدیم در کتاب ها وجود دارد این کابل ها به ۶ گروه تقسیم می شوند که ما در اینجا ۸ گروه گروه های جدید و یا در حال توسعه را معرفی خواهیم کرد.

CAT1: سرعت حداکثر تا 1 مگابایت – در گذشته در تلفن ها و خطوط مودم، هم اکنون این نوع منسوخ شده است.

CAT2: سرعت حداکثر تا ۴ مگابیت – مکان استفاده در گذشته سیستم های ترمینال.

CAT3: سرعت حداکثر تا ۱۰ مگابیت در ثانيه.

CAT4: سرعت حداکثر تا ۱۶ مگابیت در ثانیه.

CAT5: سرعت حداکثر تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه (اترنت ۱۰ مگابیت، فست اترنت ۱۰۰ مگابیت، توکن رینگ ۱۶ تا حداکثر ۱۰۰)

CAT5E: سرعت حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه – قابل استفاده در شبکه های گیگابیت اترنت، این نوع کابل ها هم اکنون کابل های رایجی هستند که استفاده می شوند.

CAT6: سرعت حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانيه – قابل استفاده در شبکه های گیگابیت اترنت.

CAT7: سرعت حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه – پهنای باند ۶۰۰ مگاهرتز – در شبکه های خانگی استفاده نمی شود، استفاده برای تلفن، دوربین مداربسته 10GBASE-T ،1000BASE-TX سرعت انتقال ۱۰ گیگابیت ب ثانية)| تفاوت سه دسته بالا در فاصله پشتیبانی می باشد.

[su_note note_color=”#0ea400″]نکته: دو دسته 8.1.Cat و 3.2.Cat در حال توسعه می باشند و با سرعت انتقال ۴۰ گیگابیت در ثانیه قادر به انتقال داده ها خواهند بود.[/su_note]

پایان جلسه اول از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.