دوره آموزشی Network Plus | جلسه پنجم


5/5 - (1 امتیاز)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز نیوزسک، خدمت هستیم با جلسه پنجم از دوره آموزشی Network Plus.

معرفی مدل های شبکه و انواع آن:

مدل های شبکه برای بررسی تک تک لایه های شبکه استفاده می شود، برای مثال وقتی یک داده ارسال میشود در شبکه چه مراحلی را طی می کند تا به مقصد برسد.

در شبکه های کامپیوتری دو مدل وجود دارد، اول مدل OSI که 7 لایه میباشد و دوم مدل TCP/IP که 4 لایه است.

معرفی مدل OSI:

مدل OSI

همانطور که گفته شد این مدل دارای 7 لایه است که ما از بالاترین لایه یعنی لایه 7 به پایین هر لایه را شرح میدهیم.

  • لایه برنامه (Application): این لایه بالاترین لایه مدل OSI می باشد. در واقع رابط بین کاربر با نرم افزار و سخت افزار شبکه می باشد. در این لایه ما پروتکل ها را داریم مثل پروتکل DNS، FTP، Email و… که کاربر به واسطه آنها می تواند در خواست خود را به شبکه ارسال کند و با داده ارسالی از سمت شبکه را دریافت کند.
  • لایه ارائه (Presentation): این لایه، داده های لایه Application را دریافت می کند و به شکل قابل فهم
    برای میزبان ها و نرم افزار های دیگر در میاورد. در واقع همانطور که از معنای نام آن می توان برداشت کرد برای ارائه داده ها و رمزنگاری و رمزگشایی می باشد.
  • لایه جلسه (Session): این لایه هماهنگ کننده و نگهدارنده ارتباط بین دو نود برای تبادل داده ها در طول زمان Session است.
  • لایه انتقال (Transport): این لایه داده های لایه Session را می گیرد. پروتکل های مهم این لایه TCP و UDP می باشد که عمل انتقال را پس از برقراری ارتباط انجام می دهند. در این لایه Segmentation انجام می شود یعنی داده های بزرگی که از لایه Session دریافت می کند به Segment ها یا قطعه ها کوچک می شکند و این عمل باعث افزایش بازدهی انتقال می شود.

خوب قبل از اینکه به دیگر لایه های مدل OSI بپردازیم بهتر است با دو پروتکل مهم TCP و UDP که در بالا ذکر شد آشنا شویم:

در پروتکل TCP پس از برقراری ارتباط وقتی داده ها ارسال می شوند باید حتما پیام تایید دریافت را بگیرد تا مطمئن شود که داده ها سالم به مقصد رسیده اند و به همین دلیل سرعت انتقال آن کمی به نسبت UDP کمتر است ولی در مقابل امنیت خوبی دارد، به اصطلاح Three Way Handshake است.

[su_note note_color=”#3bd700″]به این پروتکل Connection Oriented یا ارتباط محور نیز گفته میشود. [/su_note]

اما پروتکل UDP در واقع ConnectionLess می باشد. در اینجا دیگر بررسی نمی شود که آیا بسته سالم به مقصد رسیده است یا خیر به همین دلیل داده ها با سرعت بیشتری منتقل می شوند ولی امنیت پایین است زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا داده سال می رسد یا خیر. این پروتکل زمانی مفید است که داده ها باید سریع منتقل شوند مثل پخش صدا و فیلم در اینترنت.

[su_note note_color=”#3bd700″]Reassembly یعنی پروسه سرهم کردن داده های تکه شده و Sequencing برای تشخیص اینکه هر سگمنت مربوط به کدام بخش است[/su_note]

  • لایه شبکه (Network): در این لایه آدرس IP شناخته می شود و مسیریابی در این لایه انجام می شود. در لایه سوم مک آدرس (Mac) شناسایی نمی شود و مسیریابی فقط بر اساس آدرس IP می باشد. همچنین اگر در لایه قبلی Segmentation انجام نشود در این لایه Fragmentation انجام می شود.
  • لایه لینک اطلاعات (Data Link): در این لایه سوئیچ ها کار می کنند، و مک آدرس شناسایی می شود. داده های دریافت شده در این لایه تبدیل به Frame های مجزا می شوند و ادرس فیزیکی با Mac به پکت افزوده میشود برای انتقال در لایه فیزیکی. همچنین پکت ها هنگامی که از لایه فیزیکی عبور می کنند ممکن است خراب شوند به همین خاطر در لایه لینک اطلاعات Error Checking نیز وجود دارد.

مک آدرس یا  Media Access Control ادرس فیزیکی منحصر به فرد هر دستگاه سخت افزاری است، Mac یک آدرس ۱۶ بیتی است که برای هر سخت افزار منحصر به فرد می باشد. ۶ کاراکتر اول آن معمولا نشان دهنده ی شرکت تولید کننده می باشد(Block ID) و شش کاراکتر دیگر دارد به نام Device ID . آدرس Mac کارت شبکه روی آن درج شده همچنین با نوشتن دستور get mac در CMD می توانید آن را مشاهده کنید.

  • لایه فیزیکی (Physical): پایین ترین لایه شبکه، لایه فیزیکی آن می باشد، در واقع همان کارت شبکه و رسانه های انتقال (مثل کابل ها یا رسانه بی سیم) جزو این لایه می باشند. در واقع در اینجا با ایجاد سیگنال ها داده ها از طریق رسانه های انتقال منتقل می شوند.

[su_note note_color=”#3bd700″]لایه های مدل های شبکه کنار هم ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند[/su_note]

معرفی مدل TCP/IP:

مدل TCP/IP همانند مدل OSI میباشد با این تفاوت که در 4 بخش خلاصه شده است:

مدل TCP/IP

پایان جلسه پنجم از دوره آموزشی Network Plus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.