ادعای افشای اسناد محرمانه سایبری ایران توسط اسکای نیوز


به این مطلب امتیاز دهید

اسناد سایبری مخفی ایران چیست؟

به گزارش اسکای نیوز، گویا ایران تحقیقات محرمانه ای را در مورد چگونگی استفاده از حمله سایبری برای غرق شدن یک کشتی باری یا منفجر کردن یک پمپ بنزین انجام داده است، همچنین اسناد محرمانه سایبری ایران در این مورد توسط اسکای نیوز منتشر شده است.

،بر اساس پرونده های اسناد محرمانه سایبری ایران  که توسط SKY News به دست آمده  حاکی از انجام تحقیقات جهت حملات سایبری به کشتی ها است،

به نظر می رسد ایران علاقه خاصی به تحقیق در مورد شرکت ها و فعالیت ها در کشورهای غربی، از جمله انگلیس، فرانسه و ایالات متحده دارد.یک منبع امنیتی با اطلاع از گزارش 57 صفحه ای گفته است که این گزارش توسط یک واحد سایبری مخفی به نام شهید کاوه، که بخشی از فرماندهی سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می باشد ، تهیه شده است.

این منبع گفت که وی معتقد است این کار شاهدی بر تلاش ایران برای جمع آوری اطلاعات در مورد زیرساخت های غیرنظامی است که می تواند برای اهداف حملات سایبری در آینده استفاده شود.
این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: “آنها در حال ایجاد یک بانک هدف هستند تا هر وقت صلاح دیدند از آنها استفاده شود. سفارت ایران در لندن به درخواست اظهار نظر در مورد این ادعا را بی پاسخ گذاشت.

تصاویر اسناد منتشر شده.

گزارش های مربوط به حمله سایبری کشتی های باری با عنوان “بسیار محرمانه” مشخص شده اند.
نقل قول بالای اکثر پرونده ها گفتاری است که به نظر می رسد از رهبر معظم ایران باشد. در این مقاله آمده: “جمهوری اسلامی ایران می بایست به قدرت سایبری در طراز قدرت های تاثیر گذار جهانی تبدیل شود.”
این گزارش ها توسط واحدی به نام تیم اطلاعاتی 13 جمع آوری می شود. منبع اسکای نیوز با آگاهی از پرونده ها از آنها به عنوان گروه اطلاعاتی 13 یاد می کند و می گوید که این یک گروه فرعی در واحد شهید کاوه سپاه است.

تیم اطلاعاتی 13

آب بالاست

  در واقع عنوان یکی از اسناد مربوط به نفوذ سایبری ست که ، سیستم های پیچیده موجود در کشتی های باری بزرگ که از راه دور کنترل می شوند ، مورد بررسی قرار گرفته است.

عکس زیر کشتی را ثابت در آب نشان می دهد، در حالی که دیگر کشتی به یک طرف متمایل است. در زیر آن عنوان نوشته شده بود: “تصویر سه برهم خوردن تعادل کشتی”.

حمله سایبری به کشتی باری

عکس دیگر نشان می دهد که چگونه می توان دستورات را از راه دور و از طریق یک ماهواره به کشتی ارسال کرد.

در گزارش اسناد محرمانه سایبری ایران آمده است: “پمپ های مورد استفاده برای ورود آب به کشتی معمولا از نوع سانتریفیوژی هستند و برای عملکرد بهتر سیستم های مذکور و تجهیزات جزییات بسیاری باید رعایت شود و هرگونه خلل از طریق نفوذ سایبری در این سیستم ها میتواند منجر به غرق شدن کشتی شود.”

افشا تحقیقات سایبری ایران

 حملات سایبری به پمپ های بنزین

تحقیق دیگر در رابطه با جایگاه های سوخت بود که  در این گزارش ، که شش صفحه نیز داشت ، در رابطه با  تجهیزات سوخت گیری تولید شده توسط Franklin Fueling Systems  نوشته شده است.

در این گزارش آمده است: “مشتریان مختلفی را در اروپا ، آفریقا ، آمریكا و خاورمیانه پشتیبانی می كنند.”

این گزارش می افزاید: “انفجار پمپ های بنزین  در صورت هک و کنترل از راه دور این سیستم ها امکان پذیر است.”

منفجر کردن پمپ بنزین

ارتباطات دریایی

در این گزارش طولانی 14 صفحه ای، دو نوع ارتباط ماهواره ای مورد استفاده در دریا مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی به نام Seagull 5000i ، كه سرویسی است كه از طریق شركتهایی مانند Wideye در سنگاپور و ثریا در امارات متحده عربی ارائه می شود.سیستم مورد علاقه دیگر Sealink CIR نام دارد.

اما یک تصویر دیگر نیز در انتهای پرونده وجود دارد  که نتایج آنچه به عنوان “Google dork” شناخته می شود را نشان می دهد – انجام جستجوی اینترنتی با عبارات کلیدی خاص که در علامت های نقل قول محصور شده اند (“”) تا دقت جستجو را بهبود بخشند.نویسندگان این گزارش از موتور جستجوی چینی Fofa.so و همچنین Binaryedge ، برای جستجوی Seagull 5000i و Thuraya در ایالات متحده ، انگلستان ، فرانسه ، اسرائیل و تعدادی دیگر از کشورها استفاده کرده اند.

گزارش حملات سایبری ایران

ساختمانهای هوشمند

در گزارش حمله سایبری ایران به کشتی های باری جدیدترین مورد مربوط به سیستمهای مدیریت ساختمان بود – سیستمهای مبتنی بر رایانه که روشنایی ، تهویه ، گرمایش ، هشدارهای امنیتی و سایر عملکردهای یک ساختمان هوشمند را کنترل می کنند. گزارشی در نه صفحه ، تاریخ آن با تقویم ایرانی برابر با 19 نوامبر 2020 است. در این اسناد شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند ذکر شده است. آنها شامل هانیول در ایالات متحده ،گروه تجهیزات الکتریکی فرانسه، اشنایدر الکتریک غول آلمانی زیمنس و KMC Controls ، دیگر تولید کننده آمریکایی.

تجهیزات الکتریکی

طولانی ترین گزارش اسناد محرمانه سایبری ایران در 22 صفحه، مربوط به تجهیزات الکتریکی ساخته شده توسط شرکت آلمانی WAGO بود. اما به نظر می رسد که نویسندگان به این نتیجه رسیده اند که امکان بهره برداری از آنها وجود ندارد.
بن والاس ، وزیر دفاع انگلیس ، گفت که اسناد ایرانی اگر معتبر باشد نشان می دهد که انگلیس و متحدانش در برابر نفوذ سایبری چه میزان آسیب پذیر هستند.

ژنرال سر پاتریک ساندرز ، افسر ارشد نظامی ناظر بر عملیات سایبری انگلیس در پاسخ به این سوال که ایران چه میزان خطر را در فضای سایبری ایجاد می کند ، گفت: “آنها از پیشرفته ترین بازیگران سایبری  هستند. ما توانایی های آنها را جدی می گیریم. آنها بازیگر جدی هستند و در گذشته واقعاً غیرمسئولانه رفتار کرده اند. ”
منبعی که اسناد ایرانی را با اسکای نیوز در میان گذاشت گفت که وی “بسیار مطمئن” است که آنها معتبر هستند.

[su_note]ملاحظه:
این سایت تنها خبر منتشر شده در فضای مجازی را صرفاً منتشر نموده و تایید و یا تکذیب آن بر عهده نهادهای مرتبط و نظارتی می باشد. شایان ذکر است اسناد منتشر شده تاریخ یا شماره یا آرم سپاه و یا ارگان دیگری ندارند و امکان جعلی بودن اسناد با توجه به خصومت هایی که کشورهای آمریکا و همدستانش از ایران دارند بیشتر از صحت آن می باشد.[/su_note]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.