آشنایی با پروتکل VTP


5/5 - (1 امتیاز)

معرفی پروتکل VTP:

پروتکل VTP در تجهیزات سیسکو وجود دارد که جهت انتشار دیتابیس VLAN ها در بین Switch ها مورد استفاده قرار میگیرد، این پروتکل را با نام VLAN Tracking Protocol نیز میشناسیم.

پارامتر های VTP:

پروتکل VTP دارای 4 پارامتر میباشد که شرح زیر است:

 1. Mode
 2. Domain
 3. Password
 4. Revision Number

معرفی پارامتر VTP Mode ها:

 • Server : سوییچی که در مود Server است، دیتابیس VLAN خود را بر روی تمام لینک های Trunk خود خارج میکند، همچنین میتواند دیتابیس VLAN دریافتی روی لینک های Trunk خود را ( تبلیغ شده توسط سایر سوییچ های Server ) پس از اعمال بر روی خود به سایر شبکه نیز منتقل کند ( به صورت واسطه ).
 • Client : سوییچی که در مود Client است، دیتابیس VLAN خود را بر روی تمام لینک های Trunk خود تبلیغ نمیکند ولی میتواند دیتابیس VLAN دریافتی روی لینک های Trunk خود را ( تبلیغ شده توسط سایر سوییچ های Server ) پس از اعمال بر روی خود به سایر شبکه نیز منتقل کند ( به صورت واسطه ) اما دیتابیس VLAN خود را نمیتواند به سوییچی دهد.
 • Transparent : سوییچی که در مود Transparent است، دیتابیس VLAN خود را بر روی تمام لینک های Trunk خود تبلیغ نمیکند و دیتابیس VLAN دریافتی روی لینک های Trunk خود را ( تبلیغ شده توسط سایر سوییچ های Server ) بدون اعمال بر روی خود به سایر شبکه نیز منتقل کند.

 

معرفی پارامتر VTP Domain و VTP Password:

در واقع مانند نام کاربری بین سوییچ ها عمل میکند و سوییچ ها به شرطی میتوانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند که دارای Domain و Password یکسان باشند، دقت داشته باشید که این دو مقدار Case Sensitive هستند.

 

معرفی پارامتر Revision Number:

عدد حسابی میباشد که در ابتدا صفر بوده و با هر تغییر در دیتابیس VLAN ( تغییر نام، ساخت VLAN و… ) به آن یک عدد اضافه میشود.

 

نکات مهم در مورد پروتکل VTP:

 • دیتابیس VLAN ها فقط از سوییچی با Revision Number بالاتر به سوییچی با Revision Number پایین تر اعمال میشود یعنی هر چه این مقدار بالاتر باشد دیتابیس VLAN ها آپدیت تر است.
 • برای استفاده از این پروتکل حتما باید لینک بین سوییچ ها Trunk باشد.
 • Revision Number در سوییچ های Transparent همیشه صفر است.
 • در سوییچ های Client نمیتوانیم دیتابیس VLAN را از روی خود سوییچ تغییر دهیم.
 • پروتکل VTP فقط مخصوص تجهیزات سیسکو است.

 

راه اندازی پروتکل VTP:

راه اندازی پروتکل VTP

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.