نصب و پیکربندی پروتکل SMTP


به این مطلب امتیاز دهید

Email Server چیست؟

Mail Server نرم افزاری می باشد که همانند یک شبکه کامپیوتری عمل نموده و کار اصلی آن تبادل نامه های الکترونیکی می باشد. در واقع Mail سرور دارای امکانات و سرویس های خاصی است که برای ارسال Mail از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. با کلیک کردن یک دکمه ماوس شما می توانید یک ایمیل را از یک نقطه جهان به نقطه ای دیگر در چند ثانیه ارسال نمائید. بسیاری از ما از این فرایند ارسال داده استفاده می نماییم، اما تا به حال از خود پرسیده ایم که این ارسال ایمیل چگونه صورت می گیرد؟ پاسخ به این پرسش حول محوری به نام Mail Server می چرخد. سرور پست الکترونیکی مثل یک پستچی در یک محله عمل می کند و عملکرد آن بدین صورت است که هر ایمیل پس از ارسال از مجموعه های سرویس دهنده پست الکترونیک که در آن آدرس گیرنده برای ایمیل مشخص می گردد، عبور نموده و به سرور مقصد می رسد. در ادامه نیز قصد راه اندازی یک پروتکل ارسال ایمیل با نام پروتکل SMTP را داریم…

این فرایند درست همانند رد و بدل شدن داده در اینترنت میباشد. هر ایمیل به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم میشود که همه آن ها روی یک کامپیوتر مرکزی (Mail Server) که سرویس ایمیل را میزبانی می کند قرار می گیرند. وقتی فرستنده بر روی کلید Send کلیک نماید، بسته های اطلاعاتی از طریق اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را پشتیبانی می کند ارسال می شود، در این زمان سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل فرد گیرنده می گردد و به محض یافتن آن، ایمیل را در پوشه Inbox آن منتشر می سازد بدین ترتیب شخص گیرنده ایمیل را همان گونه که فرستنده ارسال نموده است، مشاهده می نماید. از محبوب ترین سرور ایمیل های رایگان می توان به Yahoo Gmail و Hotmail اشاره نمود.

Email Alerts چیست؟

وظیفه مدیر سرور بررسی نمودن و اطمینان از عملکرد درست سرور و سرویس های آن است. مدیران باید به سرور متصل شده (یا از راه دور و یا به صورت محلی) و از عملکرد درست سرور اطمینان کسب کنند. اما می توان به گونه ای عمل کرد که نیاز به اتصال دائمی به سرور و بررسی درستی یا نادرستی عملکرد آن نداشته باشیم، بلکه در صورت عملکرد نادرست سرور مانند بار زیاد بر روی پردازنده، کمبود فضای دیسک یا Swap یا از کار افتادن یک سرویس مانند FTP یک پیغام هشدار به صورت ایمیل (Email Alerts) به پست الکترونیکی مدیر ارسال شود.
حتی می توان با نوشتن یک شل اسکریپت و زمانبندی خودکار آن، به صورت خودکار درستی و نادرستی سیستم را به مدیر ارسال نمود. برای این منظور (Email Alerts) می توان از از پروتکل SMTP استفاده کرد. SMTP قابلیت دریافت یا Receive ایمیل را ندارد، اما قابلیت ارسال ایمیل به Mail Server ها (مانند Gmail) را دارد. پس SMTP بر خلاف نرم افزار هایی مانند Sendmail, Postfix و یا Qmail یک Mail Server نیست.

نصب و پیکربندی SMTP:

برای نصب در سیستم عامل های Ubuntu/Debian از دستور زیر استفاده میکنیم:

[su_label type=”info”]apt install smtp[/su_label]

فایل smtp.conf در دایرکتوری /etc/smtp برای پیکربندی SMTP باید ویرایش شود، در این آموزش ما از اکانت Gmail استفاده میکنیم ولی شما میتوانید از هر پست الکترونیکی استفاده کنید:

[su_label type=”info”]vi /etc/smtp/smtp.conf[/su_label]

پارامتر های موجود در این فایل به صورت زیر هستند :

 

[su_note note_color=”#0fbf00″]PARAMETER_NAME=VALUE[/su_note]

حالا جهت فهم بیشتر به معرفی پارامتر های اصلی میپردازیم:

پارامتر root : تعیین کننده پست الکترونیکی است که پیغام های هشدار به صورت خودکار به آن ارسال میشوند. خط زیر آن را با آدرس Gmail خودمان مقدار دهی کرده ایم:

[su_label type=”info”]root=newssec@gmail.com[/su_label]

پارامتر MailHub : این پارامتر یعنی جایی که نامه های الکترونیکی از ماشین های لینوکسی به آن ارسال میشوند را تعیین میکند. برای Gmail با استفاده از پروتکل SMTP باید به صورت زیر (بر روی پورت 587) تنظیم شود:

[su_label type=”info”]mailhub=smtp.gmail.com:587[/su_label]

با تنظیمات بالا آدرس ایمیلی که باید پیغام های هشدار به آن ارسال شون و همچنین آدرس Mail Server نیز مشخص شد. با تنظیمات زیر به تریب حساب کاربری و استفاده از TLS را مشخص میکنیم. حساب کاربری متشکل از نام کاربری که همان آدرس ایمیل و رمز عبور است:

[su_label type=”info”]AuthUser=newssec@gmail.com[/su_label]

[su_label type=”info”]AuthPass=My Password[/su_label]

[su_label type=”info”]UseTLS=YES[/su_label]

[su_label type=”info”]UseSTARTTLS=YES[/su_label]

پارامتر rewriteDomain : مقدار این پاراکتر را به دامنه gmail.com باید تنظیم کنیم:

[su_label type=”info”]rewriteDomain=gmail.com[/su_label]

پارامتر hostname : نام هاست ماشین ارسال کننده ایمیل را نگه میدارد:

[su_label type=”info”]hostname=centos-newssec[/su_label]

پارامتر FromLineOverride : این پارامتر حتما باید yes باشد.

[su_label type=”info”]FromLineOverride=yes[/su_label]

نکته امنیتی : به دلیل اینکه رمز عبور آدرس پست الکترونیکی به صورت Clear Text در فایل smtp.conf ذخیره شده است و دیگران میتوانند با فرمان هایی مانند less, cat یا vi آن را ببینند، بهتر است با فرمان زیر مجوز execute, write و read را از دیگران بگیرید:

[su_label type=”info”]chmod 640 /etc/smtp/smtp.conf[/su_label]

همچنین برای جلوگیری از خطای /etc/smtp/smtp.conf/ not found گروه فایل را به mail تغیر دهید:

[su_label type=”info”]chown root:mail /etc/smtp/smtp.conf[/su_label]

معرفی فایل revaliases:

این فایل آنچه که در فیلد From پست الکترونیکی است را مشخص میکند.

فرمت هر خط آن به صورت زیر است:

[su_label type=”info”]local_account:outgoing_address:mailhub[/su_label]

تست عملکرد SMTP:

فرمان زیر را در ترمینال لینوکسی اجرا کنید:

[su_label type=”info”]echo test | mail -v -s “testing smtp setup” MyMailAddress@gmail.com[/su_label]

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.