گوگل پشتیبانی احراز هویت بدون رمز عبور را به اندروید و کروم اضافه می کند


به این مطلب امتیاز دهید

گوگل اعلام کرد که قصد دارد از ورود بدون رمز عبور در اندروید و مرورگر وب کروم پشتیبانی کند تا به کاربران این امکان را بدهد که بدون در نظر گرفتن پلتفرم، به طور یکپارچه و ایمن در دستگاه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف وارد سیستم شوند.

گوگل گفت: «این کار، ورود به سیستم را در دستگاه‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها بدون توجه به پلتفرم – بدون نیاز به یک رمز عبور ساده می‌کند.»

همچنین انتظار می رود اپل و مایکروسافت این پشتیبانی را به سیستم عامل های iOS، macOS و ویندوز و همچنین مرورگرهای Safari و Edge گسترش دهند.

سیستم ثبت نام متداول Fast IDentity Online (FIDO) رمزهای عبور را کاملاً حذف می کند و به نفع نمایش درخواستی از کاربر برای باز کردن قفل تلفن هنگام ورود به وب سایت یا برنامه است.

این امر با ذخیره یک اعتبار رمزنگاری شده FIDO به نام رمز عبور در تلفن امکان پذیر می شود که پس از باز کردن قفل دستگاه برای ورود به حساب آنلاین استفاده می شود.

گوگل گفت: «وقتی این کار را انجام دادید، دیگر نیازی به تلفن خود نخواهید داشت و می‌توانید فقط با باز کردن قفل رایانه خود وارد سیستم شوید.»

حتی اگر تلفن خود را گم کنید، کلیدهای عبور شما به طور ایمن با تلفن جدید شما از پشتیبان‌گیری ابری همگام می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که درست از جایی که دستگاه قدیمی خود متوقف شده است، آن را انتخاب کنید.

هدف کلیدهای عبور، فعال کردن ورود به سیستم از هر دستگاهی بدون توجه به پلتفرم یا مرورگری است که دستگاه در حال اجرا است. Vasu Jakkal از مایکروسافت گفت: «برای مثال، کاربران می‌توانند با استفاده از کلید عبور در دستگاه اپل، با مرورگر Google Chrome که در ویندوز مایکروسافت اجرا می‌شود وارد سیستم شوند.

انتظار می‌رود قابلیت‌های ورود بدون رمز عبور جدید در طی سال آینده در سراسر پلتفرم‌های اپل، گوگل و مایکروسافت در دسترس قرار گیرند.

اتحاد FIDO گفت: «کاربران از طریق همان اقدامی که هر روز چندین بار برای باز کردن قفل دستگاه‌های خود انجام می‌دهند، وارد سیستم می‌شوند، مانند تأیید ساده اثر انگشت یا چهره خود، یا پین دستگاه».

این رویکرد جدید در برابر فیشینگ محافظت می‌کند و ورود به سیستم در مقایسه با گذرواژه‌ها و فن‌آوری‌های چند عاملی قدیمی مانند رمزهای عبور یک‌بار مصرف که از طریق پیامک ارسال می‌شوند، بسیار ایمن‌تر خواهد بود.

به نوعی، این روش را می توان به عنوان یک برنامه افزودنی از درخواست های گوگل خود برای ورود به حساب های ایمن شده با احراز هویت دو مرحله ای (معروف به تأیید 2 مرحله ای) مشاهده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.