بحران کمبود متخصص امنیت سایبری در جهان


به این مطلب امتیاز دهید

سرمایه گذاری اندک در علوم امنیت اطلاعات و عدم رغبت برای تحصیل در حوزه امنیت سایبری باعث شده تا بسیاری از مؤسسات و نهادهای دولتی و خصوصی در سراسر جهان برای تأمین نیروی متخصص در بخش یادشده دچار مشکل شوند و فشار کار زیادی به فعالان در این بخش تحمیل شود.

دورکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب شده تا چالش‌ های بیشتری برای تأمین امنیت زیرساخت‌ های شبکه‌ ای به وجود آید و یک مطالعه جهانی در این زمینه که توسط انجمن امنیت سیستم‌ های اطلاعاتی و مؤسسه تحلیل گر گروه استراتژی شرکت‌ های تجاری انجام شده، نشان می‌ دهد کمبود سرمایه گذاری در حوزه تأمین امنیت سایبری در کنار چالش فشار کاری می‌تواند شرایط را در این بخش بحرانی‌تر کند.

بررسی یادشده که از طریق گفتگو با بیش از ۵۰۰ متخصص امنیت سایبری در سراسر جهان انجام شده، نشان می‌ دهد از نظر ۵۷ درصد از پاسخ دهندگان کمبود نیروی ماهر در حوزه امنیت سایبری بر روی سازمان‌ های مختلف حرفه‌ ای تأثیر منفی گذاشته است. ۱۰ درصد از پاسخ دهندگان این تأثیر را بسیار جدی دانسته‌ اند.

۶۲ درصد از پاسخ دهندگان هم گفته‌ اند که کمبود نیروی متخصص فشار کار فعالان در حوزه امنیت سایبری را افزایش داده است. ۳۸ درصد از این متخصصان اظهار داشته‌اند این وضعیت بر سلامت روانی آنها تأثیر منفی گذاشته است.

بر اساس این گزارش نبردهای سایبری ناشی از حملات باج افزاری در بسیاری از مشاغل چالش‌های ویرانگری ایجاد کرده و در حال حاضر متخصصان امنیت سایبری با بزرگترین تهدید ها به چالش کشیده شده شده‌ اند ۵۰ درصد از پاسخ دهندگان گفته‌ اند افزایش دورکاری به علت شیوع ویروس کرونا باعث افزایش استرس و بیشتر شدن نگرانی‌ های حرفه‌ ای آنها شده است.

در ایران نیز دقیقا به همین شکل بوده است در اوایل شیوع ویروس کرونا نشت های اطلاعات داخلی اول با رایتل و آسیاتک شروع شد و هم اکنون نیز نشت های جدی مثل نشت اینماد در حال تحدید امنیت سایبری کشور است.
گفتنی است نهاد ها و بخش های مربوط نیز متاسفانه در برخورد با این موضوعات بسیار ضعیف عمل میکنند و این موضوع ضعف نهاد ها و موسسات داخلی را در علوم امنیت سایبری نسبت به بقیه کشور ها بیشتر میکند.

از جهت دیگر انجمن های داخلی که در کشور برای فعالان این حوزه بسیار مفید بودند از آن ها خبری نیست ! برای مثال انجمن امنیتی شبگرد که دارای اساتیدی در بخش های مختلف علوم سایبری بود حذف گردید و هم اکنون انجمن های فعال با قابلیت آموزشی با توان وفنی بالا در این حوزه در ایران وجود ندارد.

مشکل اساسی تر در ایران دوره های آموزشی است که برای تحریم هایی که بر علیه کشور وضع شده است امکان دوره حضوری وجود ندارد و علنا امکان اخذ مدارک دوره ها برای کابران ایرانی وجود ندارد از جهت دیگر منابع داخلی که در آموزش سایبری به کاربران کمک میکنند عمدتا دارای RoadMap صحیح نیستند و یا تمام مواردی که در اسناد و مدارک یا Document منابع اصلی هستند توسط مدرسین داخلی این دوره تدریس نمیشود.

با وجود تمام این مشکلات در سال های اخیر رشد مشاغل در حوزه های امنیت سایبری در کشور رونق خاصی داشته است که بهترین خبر خوب را میتوان راه اندازی پلتفروم های باگ بانتی دانست، دیگ هکرهای کلاه سفید دغدغه گزارش آسیب پذیری را ندارند و بسیار از شرکت های خصوصی و یا نهاد های دولتی نیز زیر پرچم بانتی های فعال ایران هستند، از مهم ترین این مهم ترین این شرکت ها میتوان به رایتل اشاره کرد که همکاری بسیار موثر و مفیدی با بانتی های داخلی نموده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.