قطع جهانی واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک


به این مطلب امتیاز دهید

شرح خبر :

بنابر گزارش های ارسالی توسط کاربران نیوزسک در حوزه حملات سایبری، فیس بوک، اینستاگرام و واتساپ به صورت جهانی از دسترس خارج شده است، همچنین قطع جهانی فیسبوک میلیون ها کاربر را تحت تاثیر قرار داده و شایعاتی را نیز به وجود آورده است

در توییتر سایت های آنالیز شبکه گفته شده است که این دو شبکه اجتماعی و همچنین واتساپ درست بعد از ساعت 11:40 صبح به وقت شرقی ایالات متحده در روز دوشنبه از دسترس خارج شده اند.

هنگام جستجو در وب سایت downdector.ca نیز مشاهده میشود که فقط تا ظهر دوشنبه 20،000 قطعی برای فیس بوک گزارش شده است. اینستاگرام بیش از 15000 گزارش ثبت کرده و WhatsApp نیز بیش از 7000 مشکل را گزارش کرده است.

در پی از کار افتادن فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ در سرتاسر دنیا، اکانت رسمی فیسبوک در توییتر ضمن عذرخواهی اعلام کرد: ما از مشکل دستیابی به برنامه‌هایمان آگاه هستیم و تلاش می‌کنیم تا اوضاع را به حالت عادی برگردانیم. هنوز جزئیاتی درباره این اختلال بزرگ و کم‌سابقه منتشر نشده است.

حمله سایبری به فیسبوک

«تغییر در پیکربندی روترها» دلیل اصلی 6 ساعت قطعی روز دوشنبه فیس بوک، اینستاگرام و واتساپ بود.

 

دلیل قطع جهانی فیسبوک چیست ؟

اشتباه فنی از سوی مهندسان عامل قطعی بوده و شایعات مربوط به هک، نشت دیتا و لو رفتن سرورهای اصلی صحت ندارند.مشکل اختلال در سرویس ها ناشی از DNS هست که ظاهرا به دلیل ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت ناشی شده.
ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت، باعث میشود سرویس های DNS نتوانند IP سرور های فیسبوک رو پیدا کنند که نتیجه آن این است که کاربران هم امکان وصل شدن به سرورهای فیسبوک رو نخواهد داشت.
طبق گفته یکی از مهندسان فیسبوک، در اشتباهی بزرگ، آپدیتی که مهندسان فیسبوک امروز برای تجهیزات شبکه فیسبوک ارسال کردند باعث مشکلی در تنظیمات این تجهیزات شده، بنابراین این تجهیزات نمیتوانند IP سرور های فیسبوک رو به بقیه BGP ها مخابره کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.