توییت های اسنودن به زبان فارسی


5/5 - (1 امتیاز)

ادوارد جوزف اسنودن افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی است. بنا به مدارک اسنودن، جاسوسی از مردم عادی و شخصیت‌ ها در مکالمات تلفنی، ایمیل و موتور جستجوی اینترنت در تمام کشور  ها و بدون رعایت مرزهای سیاسی صورت می‌ گیرد، در درجه اول توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا انجام می‌شوند. گروه فایو ایز، دولت‌ های اروپایی و شرکت‌ های تلفن نیز همکاری مستقیم و نزدیکی در این جاسوسی‌ ها دارند. افشاگری‌ های اسنودن آغاز رسانه‌ای شدن اطلاعات مربوط به افشاگری‌ های جاسوسی گسترده بود. اخیرا نیز اسنودن دو توییت فارسی منتشر کرده است که در این خبر به تفسیر این توییت ها میپردازیم، توییت های اسنودن با توجه به شخصیت او احتمالا معنای خاصی دارد.

اولین توییت وی پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱ ظهر منتشر شده است. در حقیقت ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ شاهد انتشار اولین توییت ادوارد اسنودن هستیم که یک ضرب المثل معروف ایرانی درباره درز اطلاعات را به زبان فارسی توییت کرده است.

توییت فارسی اسنودن

تفاسیر زیادی از سوی کاربران درباره این توییت اسنودن آمده است برای مثال :

اولین تفسیر آشنایی با یک دوست ایرانی است! اما سابقه اسنودن نشان نمی‌ دهد که توییت بی‌ جهتی انجام بدهد.

تفسیر دوم می‌ تواند این باشد که او این ضرب المثل را متناسب با دنیای امروز یافته که همه همدیگر را استراق سمع (دیتا) می‌ کنند.

اما تفسیر سوم این است که او اخطاری به ایران در مورد درز اطلاعاتی میدهد یا برعکس مطلع شده که یک چنین چیزی در آستانه انتشار است یا به منابع قدرتی رسیده است.

اما توییت دوم ادوارد اسنودن به زبان فارسی هم جالب است و دوباره به جز زبان فارسی، اشاره تلویحی دیگری هم به ایران دارد.

توییت فارسی اسنودن

خب این توییت ارتباط معنایی با توییت قبلی دارد. می توان محبوبیت “گربه ها” را برای گرفتن “موش ها” دانست. یعنی شاید منظور وی این باشد که افرادی جاسوس ها را می گیرند محبوب هستند. جالب این که خود ادوارد اسنودن از دید دولت امریکا یک جاسوس بزرگ است.

اما از طرف دیگر می توان “گربه” را نماد “ایران” هم دانست. دلیل این نماد هم نقشه جغرافیایی کشورمان است. شاید منظور وی این است که به دلیل خاصی ایران برای موش ها (جاسوس ها) جذابیت دارد.

به هر صورت همه این ها حدسیات است و نمی توان هیچ کدام را صحیح با غلط دانست. نظر شما چیست؟ فکر می کنید ادوارد اسنودن تلاش می کند چه چیزی را در لفافه اعلام کند؟ نظرات خود را برای ما  به اشتراک بگذارید …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.