آتش ‌سوزی ساختمان زیر ساخت، اینترنت کشور را مختل کرد


3/5 - (5 امتیاز)

داده‌ های شبکه از NetBlocks یک اختلال عمده در اتصال اینترنت در ایران از صبح روز جمعه 13 اسفند ماه 1400 را تأیید می‌ کند. Metrics ها از دست دادن اتصال بین چندین Service Provider را نشان می‌دهد همینطور کاربران ایرانی قطعی اینترنت از شهر های مختلف ایران مثل تهران را به NetBlocks گزارش کرده اند. البته خدمات Service Provider ها حدود سه ساعت پس از قطعی تا حد زیادی شروع شد. گزارش NetBlocks زمانی منتشر شد که آتش ‌سوزی ساختمان زیر ساخت در تهران اتفاق افتاد.

گزارش NetBlocks

دلیل اختلال به وجود آمده وقوع آتش‌ سوزی در مرکز مخابراتی انقلاب اسلامی متعلق به شرکت ارتباطات زیرساخت ( اتاق باتری ساختمان LCT) در خیابان شیخ بهایی تهران میباشد.

تصاویر به اشتراک گذاشته شده توسط رسانه های داخلی نشان دهنده اعزام ماشین های آتش نشانی به ساختمان های مخابراتی در تهران است. مسئولین کشور نیز اعلام کردند که این حادثه در حال رسیدگی است.

توزیع اینترنت ورودی به کشور میان شرکت ‌های اینترنت در این مرکز انجام می ‌شود و به همین دلیل بیشتر این شرکت‌ ها دچار مشکل در سرویس‌ رسانی شده‌ است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اطلاعیه ‌ای رسمی که روی سایت این وزارت خانه قرار گرفت، قطع اینترنت برخی از مشترکان را «به دلیل مشکل فنی در شرکت ارتباطات زیرساخت» اعلام کرد.

در این اطلاعیه کوتاه آمده است: «به دلیل مشکل فنی در تاسیسات برق یکی از مراکز شرکت ارتباطات زیرساخت اینترنت بخشی از مشترکین قطع شده است. همکاران در تلاش هستند تا در اسرع وقت مشکل را برطرف کنند.»

مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی بیان کردند:

توییت مهدی سالم درباره اختلال در اینترنت

گستردگی اختلال به وجود آمده در چه است؟!

گزارش های مردمی نشان میدهد اکثر ISP ها، هاستینگ ها و سایت هایی که از سرور های داخلی استفاده میکردند Down شده اند، همینطور منابع خبری اعلام کردند که دیتاسنتر برج میلاد نیز دچار مشکل شده است.

 

گفتگوی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با شبکه خبر:

قطعی برق و پیرو آن آتش ‌سوزی ساختمان زیر ساخت علت اصلی اختلال در اینترنت بود.

در پی قطعی برق در یکی از مراکز زیرساختی، اختلالی در سیستم مرکز برق ایجاد و منجر به حریق در سیستم‌ های UPS شد، آتش با کمک آتش نشانی مهار شد و سیستم در حال حاضر به حالت اول برگشته است.

این اتفاق منجر به اختلال خدمات دهی در سرویس ‌‌های داخلی و در برخی موارد اینترنت بین ‌الملل شد که تاکنون حدود ۹۰ درصد رفع اختلال انجام شده است.

تا ساعت آینده نیز این اختلال به صورت ۱۰۰ درصدی رفع خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.