مصادره 27 میلیون دلار توسط اینترپل و دستگیری بیش از 1000 نفر

Core Impact vr21.2

5/5 - (1 امتیاز)

عملیات هماهنگ شده توسط پلیس اینترپل با نام رمزی HAECHI-II موجب شد بیش از 1000 نفر دستگیر و در مجموع چیزی نزدیک به 27 میلیون دلار از وجوه غیرقانونی مساعده و رهگیری شود، همچنین این اتفاقات نشان دهنده ریسک جرایم مالی اینترنتی بر امنیت مالی جهان است.

عملیات HAECHI-II که طی چهار ماه از ژوئن تا سپتامبر 2021 انجام شد، واحدهای پلیس ویژه 20 کشور از جمله هنگ کنگ و ماکائو را گرد هم اورد تا انواع خاصی از کلاهبرداری آنلاین مانند کلاهبرداری های عاشقانه، کلاهبرداری های سرمایه گذاری و پولشویی مالی مرتبط با قمار غیرقانونی را مورد هدف قرار دهد.

در مجموع، این عملیات منجر به دستگیری 1003 نفر شد و به بازرسان اجازه داد تا 1660 پرونده را مختومه اعلام کنند. علاوه بر این، 2350 حساب بانکی مرتبط با درآمدهای غیرقانونی آنلاین مسدود شد. بیش از 50 اطلاعیه INTERPOL بر اساس اطلاعات مربوط به عملیات HAECHI-II منتشر شد و 10 روش جنایی جدید شناسایی شد.

دستگیری 1000 نفر از مجرمان مالی توسط اینترپل

HAECHI-II دومین عملیات در یک پروژه سه ساله برای مقابله با جرایم مالی اینترنتی است که توسط جمهوری کره پشتیبانی می‌شود. این عملیات اولین عملیاتی است که واقعاً جهانی است، و با مشارکت کشورهای عضو INTERPOL در هر قاره انجام میشود.

در این عملیات همچنین شاهد بودیم که مقامات INTERPOL به طور آزمایشی یک مکانیسم ضد پولشویی (ARRP) – پروتکل واکنش سریع ضد پولشویی – را آزمایش کردند .
این مکانیسم برای رهگیری موفقیت آمیز وجوه غیرقانونی در چندین مورد از عملیات HAECHI-II حیاتی بود.

یورگن استاک، دبیرکل INTERPOL گفت: «نتایج عملیات HAECHI-II نشان می‌ دهد که افزایش جرایم مالی اینترنتی ناشی از همه‌ گیری COVID-19 است و هیچ نشانه‌ ای از کاهش تا کنون وجود نداشته است».

ایشان همینطور تاکید کرد که “این اتفاقات نشان دهنده نقش اساسی و منحصر به فرد اینترپل در کمک به کشورهای عضو اینترپل برای مبارزه با جرایم فرامرزی است”.

دبیر کل همچنین افزود: «تنها از طریق این سطح از همکاری و هماهنگی جهانی، مجریان قانون می‌ توانند به طور مؤثر با همه‌ گیری جرایم و حملات سایبری مقابله کند».

از آنجایی که اینترپل به دنبال راه اندازی رسمی ARRP در سال آینده است، واحد جرایم مالی این سازمان به همکاری با کشورهای عضو برای ادغام این سیستم در کانال های ارتباطی موجود ادامه می دهد.

مسابقه ای با زمان

بر خلاف دیدگاه عمومی که کلاهبرداری آنلاین را به چشم جرمی جزعی و سطح پایین میبیند, عملیات HAECHI-II نشان می‌ دهد که گروه‌ های جنایی سازمان‌ یافته فرامرزی از اینترنت برای استخراج میلیون‌ ها دلار پول از قربانیان خود استفاده میکند. بعد از استخراج پول این وجوه به حساب های متفاوتی در سراسر دنیا انتقال داده میشوند.

در یک مورد در کلمبیا، یک شرکت نساجی برجسته متوجه شد که بیش از 8 میلیون دلار از طریق یک کلاهبرداری پیچیده حین صحبت با ایمیل تجاری شرکت از دست داده است. عاملان با جعل هویت نماینده قانونی شرکت، دستور انتقال بیش از 16 میلیون دلار به دو حساب بانکی چینی را صادر کردند. نیمی از پول قبل از متوجه شدن شرکت و هشدار به مقامات قضایی کلمبیا انتقال یافت. شرکت بعد از این اتفاق به سرعت از طریق دفتر ملی مرکزی در بوگوتا با واحد جرایم مالی اینترپل تماس گرفت.

با استفاده از سیستم ضد پولشویی جدید ARRP، همکاری پلیس بین‌ المللی بین دفاتر اینترپل در پکن، بوگوتا و هنگ کنگ انجام شد تا وجوه منتقل‌ شده را مسدود کنند. به لطف این شبکه ضد پولشویی جدید، که ارتباطات پلیس را در مسدود سازی پرداخت بین المللی ساده می کند، بیش از 94 درصد از پول در زمان بی سابقه ای رهگیری شد و شرکت کلمبیایی را از ورشکستگی نجات داد.

ژنرال خورخه لوئیس وارگاس والنسیا، مدیر کل پلیس ملی کلمبیا، گفت:” رهگیری وجوه غیرقانونی در جرایم مالی مسابقه ای با زمان است زیرا این وجوه قبل از اینکه در جیب شویندگان پول ناپدید شوند باید مساعده شوند. ایشان همچنین افزود: “ما با دادستانی کل همکاری نزدیکی داشته ایم و تا حد امکان قاطعانه حرکت کردیم. با توجه به پیچیدگی بالای هماهنگی با واحد های مجری قانون و موسسات بانکی در آن سوی جهان، نقش هماهنگ کننده اینترپل برای دستیابی به این نتیجه ضروری بوده است.”

در یک مورد مشابه همچنین نیز ، یک شرکت در اسلوونی فریب همچین کلاهبرداری را خورد و بیش از 800000 دلار را به حساب های بانکی در چین انتقال داد. هنگامی که پلیس جنایی اسلوونی تحقیقاتی را آغاز کرد و از طریق اینترپل و کانال های دیگر با همتایان خارجی خود تماس گرفت، با مدیریت و هماهنگی NCB INTERPOL چین در پکن به مقامات محلی اجازه داده شد تا وجوه دزدیده شده را با موفقیت رهگیری کرده و به طور کامل به اسلوونی بازگردانند.

Squid Game

در نتیجه ماه ها همکاری نزدیک بین واحدهای پلیس تخصصی در سراسر جهان , اطلاعات قابل توجهی در مورد روندهای نوظهور در جرایم مالی اینترنتی به دست آمد. بر اساس اطلاعات به‌ دست‌آمده در طول عملیات HAECHI-II، اینترپل چندین اعلامیه بنفش منتشر کرد.

یک اعلامیه بنفش صادر شده توسط کلمبیا در حین عملیات، خبر از یک تروجان برای گوشی های همراه با ظاهر و برند Squid Game , برنامه و سریال محبوب تلوزیونی میدهد .

این برنامه که به عنوان محصولی وابسته به سریال محبوب تلویزیونی ظاهر می‌ شد، در واقع یک تروجان بود که پس از دانلود، می‌ توانست اطلاعات مالی کاربر را هک کند و بدون تأیید کاربر در خدمات «حق بیمه» پولی آن راعضو کند.

خوزه دی گراسیا، دستیار مدیر شبکه‌ های جنایی اینترپل گفت: «کلاهبرداری‌ های آنلاین از جمله تروجان ها که از فرصت های فرهنگی به وجود آمده برای اقدامات مجرمانه استفاده میکنند به سرعت در هر حال تکامل یافتن هستند. به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد تهدیدات نوظهور برای توانایی پلیس در محافظت از قربانیان در مقابل جرایم مالی آنلاین حیاتی است. همچنین این به پلیس محلی نشان می دهد که هیچ کشوری در این مبارزه تنها نیست. عملیات HAECHI-II نشان می‌ دهد که وقتی که با هم عمل کنیم می‌ توانیم با موفقیت به این تهدید ها پاسخ دهیم.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.