جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای دو ایرانی متهم به دخالت در انتخابات آمریکا


5/5 - (2 امتیاز)

دو شهروند ایرانی به نام‌ های سید محمدموسی کاظمی و سجاد کاشیان، متهم شده‌ اند که در هفته‌ های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا، دست کم از طریق یک وب‌ سایت انتخاباتی، اطلاعات محرمانه مربوط به رای دهندگان آمریکایی را به دست آورده‌ اند و با ارسال نامه‌ های تهدید آمیز برای رای دهندگان دموکرات، از جمله با تهدید فیزیکی، از آنها خواسته‌ اند رای خود را از بایدن به ترامپ تغییر دهند.

براساس کیفرخواست صادر شده برای این دو نفر، آنها در عین حال متهم‌ اند که به سیستم کامپیوتری یک شبکه خبری دست یافته‌ اند که به آنها اجازه می‌ داده درباره انتخابات اطلاعات غلط منتشر کنند.

وزارت خارجه آمریکا نیز برای هرگونه اطلاعات در مورد این دو نفر یا در خصوص فعالیت‌ های آنان جایزه‌ ای تا ۱۰ میلیون دلار را در نظر گرفته است.

سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این اتهام‌ ها را “بهانه واهی” خوانده و افزوده است: “این نوع فرافکنی ها از سوی دولت آمریکا که خود سابقه طولانی مداخله در کشورهای مختلف به اشکال و انحاء مختلف را دارد، بی اساس و در راستای فریب افکار عمومی این کشور ارزیابی می شود.”

دمین ویلیامز، دادستان منطقه جنوبی نیویورک گفته است این دو نفر بخشی از توطئه هماهنگ شده از سوی هکرهای ایرانی بوده‌ اند که هدفشان تضعیف اعتماد مردم آمریکا به نظام انتخاباتی این کشور بوده است.

در کیفرخواست این دو ایرانی نیامده که محل وقوع اتهام کدام ایالت بوده اما پیشتر پلیس فدرال آمریکا و نیروهای پلیس فلوریدا از تحقیق درباره ایمیل‌ های تهدیدآمیز خطاب به رای‌ دهندگان خبر داده بودند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ ای که روز پنجشنبه منتشر کرده نوشته است عوامل مرتبط با دولت‌ های خارجی از جمله گروه‌ های ایرانی تلاش کرده‌ اند در عملیاتی مخفی و فریبکارانه با اشاعه اطلاعات غلط اعتماد مردم آمریکا به نظام انتخاباتی این کشور را مخدوش کنند اما دولت آمریکا با واکنشی قاطع جلوی این کار و دخالت در انتخابات سال ۲۰۲۰ این کشور را گرفته است.

براساس مدارک ارائه شده به دادگاه این دو ایرانی از هکر های باسابقه‌ ای هستند که پیشتر برای شرکت ایلیا نت گستر کار می‌کرده‌ اند.

حدود یک سال پیش جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ایران و روسیه را به تلاش برای تاثیر در نتیجه انتخابات آمریکا متهم کرد و گفت هکرهای ایرانی ایمیل هایی را “با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ” ارسال کرده است.

او گفت رای دهندگان حزب دموکرات در حداقل چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که ایالات چرخشی هستند، ایمیل هایی تهدیدآمیزی دریافت کرده‌ اند که ادعا می‌ کنند از سوی گروه راست افراطی “پسران سربلند” ارسال شده و در آنها به رای‌ دهندگان هشدار داده شده که اگر به دونالد ترامپ رای ندهند “سراغتان خواهیم آمد.”

خبرگزاری رویترز همزمان گزارش داده بود که اشتباهی ساده‌ لوحانه از سوی هکرهای ایرانی باعث شده که ماموران امنیت سایبری بخش خصوصی و دولتی خیلی زود بتوانند رد هکرهای ایرانی را پیدا کنند، در حالیکه کشف ردپای این خرابکاری‌ ها معمولا ماه‌ ها به طول می‌ انجامد.

به گزارش این خبرگزاری به نقل از کسانی که در این پرونده فعال بودند، هکرهای ایرانی به اشتباه فایلی ویدیویی را به بعضی از امیل های خود الصاق کرده بودند که ماموران امنیت سایبری توانسته بودند به سرعت مشخصات آنها را از طریق جزییات این ویدیو مشخص کنند.

از جمله این مشخصات، هویت هکرها و نام شرکتی است که با آن کار می‌ کرده‌اند. این شرکت که از نظر دولت آمریکا به حکومت ایران مرتبط است ایلیانت گستر معرفی شده و که به گفته وزارت دارایی آمریکا حالا با نامه ایمن نت پاسارگاد فعالیت می‌ کند.

ایلیانت گستر پیشتر از سوی وزارت دارایی آمریکا در دوران دونالد ترامپ به اتهام حمایت از سپاه پاسداران ایران و شاخه جنگ سایبری آن تحریم شده بود.

براساس کیفرخواست ارائه شده به دادگاه این هکرها یک روز بعد از انتخابات آمریکا تلاش کرده‌ اند که با استفاده از رمز عبور های سرقت شده، شبکه کامپیوتری یک شرکت رسانه‌ ای آمریکایی را هک کرده‌ اند.

در کنار وزارت دادگستری آمریکا، وزارت دارایی این کشور نیز شرکت ایمن نت پاسارگاد و شش نفر از کارکنان آن – از جمله کاظمی و کاشیان – را به اتهام “مشارکت در نفوذ در انتخابات آمریکا” در فهرست تحریم‌ های خود قرار داده است.

در بیانیه وزارت دارایی آمده است که عملیات مزبور توسط “ایمن نت پاسارگاد” انجام شده است که قبلا در فوریه ۲۰۱۹ با نام سابقش “نت پیگرد سماوات” از سوی آمریکا تحریم شده بود. این شرکت در آن زمان به ارائه حمایت مادی، مالی و فنی از یک واحد سایبری و جنگ افزار الکترونیکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم شده بود.

برخی از کاربران ایرانی نیز در شبکه های اجتماعی به حالت طنر این اقدام امریکا را مسخره کردند:
جایزه ده میلیون دلاری FBI

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.